Legyen önbizalmad !
Nem vagy biztos magadban , állandóan félelmek gyötörnek hogy neked semmi sem sikerülhet.?
Mit kell tenned?
- Először is töröld a szótáradból a „Nem tudom megcsinálni“ mondatot. Ahányszor elbizonytalanodsz, erősítsd inkább az ellenkezőjét: „Meg tudom csinálni!“. És meg is fogod tudni csinálni...
- Az életben általában kevés visszacsatolást kapunk önmagunkról. Ha túl jelentéktelennek érzed magad, használd az internetet gyakorlásra. Regisztrálj csevegő oldalakon, lépj kapcsolatba új emberekkel. Ha a virtuális világban szembesülsz azzal, hogy elfogadnak, a való életben is könnyebben fogsz boldogulni.
- Tanuld meg reálisan megítélni képességeidet! Bizonyítsd be magadnak, hogy többre vagy képes annál, amit gondolsz magadról. Oszd meg olyan emberekkel a vágyaidat, akiknek véleménye mérvadó számodra. És tápláld önmagad is annak biztos tudatával, hogy meg fogod valósítani az álmaidat. Vizualizálj gyakorta arról, hogy milyen lesz az életed, hogy fogod érezni magad, ha már elérted céljaidat.
- Persze nem elég gondolatban erősnek és határozottnak lenni, fontos a magabiztos fellépés is. A testbeszéd sokat nyom a latba. Érdemes tanulmányozod a szakirodalmat!
- Bátran dicsérd önmagad, ha mások nem teszik! Ha egyedül vagy, méltasd hangosan az erényeidet! Még ha eleinte furcsán is érzed magad ettől, meglátod, nagyon hatásos!
- Alacsony önértékelés esetén a legrosszabb, ami tehetsz, ha bezárkózol és várod, hogy minden megváltozzon benned és körülötted. Nyiss a világ felé, gyűjts impulzusokat, apró sikerélményeket. Az új tapasztalatok nem csak az önbizalmad növelik, de kiszínezik a mindennapjaidat is.
Ne legyél túlérzékeny!
Szokásod, hogy mindenen kétségbeesel, vagy megsértődsz? Ne vegyél magadra mindent, vedd lazábban a dolgokat!
Mit kell tenned?
- Vedd át az irányítást a gondolataid felett! Amint azon kapod magad, hogy mások viselkedésén vagy közönyén filózofálsz, parancsoljon megálljt a gondolatainak! Például: „A főnöknek megint valami baja van velem!“. ÁLLJ!!! Ekkor kapcsolj át egy másik gondolkodásra, amiben saját személyednek már nem jut akkora szerep: „Biztosan bal lábbal kelt fel, vagy ideges az új projekt miatt“. Vagy: „A barátom nem hív, mert nem vagyok fontos neki“. ÁLLJ!!! „Imádjuk egymást, és biztos megvan az oka, hogy most nem tud hívni.“
- Akadhatnak szituációk, amikor a gondolatstopp nem segít, és úgy érezd, képtelen vagy felülkerekedni a kétkedő gondolatokon. Ilyenkor nincs más megoldás: saját nyugalmad érdekében a végére kell járnod a dolognak. Ne örőld magad sokáig az ügyön, mert annál inkább inadba száll a bátorságod. Semmiképpen se legyél támadó, őrizd meg higgadtságodat. . Például a barátodat így kérd finoman számon: „Órák/napok óta várom a hívásodat. Megmondanád mi az oka annak, hogy eddig nem telefonáltál?“
- Megeshet persze, hogy nincs mód a tisztázásra. Ez esetben gondolj arra, hogy a mások viselkedése okozta rágódás csak a te közérzeted romolja, és így elvonja az erőidet attól, hogy a valóban lényeges dolgokra koncentrálj.
- Játssz el a gondolattal, hogy mondjuk 1-2 hét múlva mekkora jelentőséget fogsz tulajdonítani a bántónak tűnő reakciónak. Képzeld el, hogy már el is múlt ez az idő, és megszabadultál a rossz érzéstől. Ha ezen dolgozol önmagadban, és nem az áldozati szerepben fürdesz, sokkal hamarabb lelsz rá a megoldásra is. Le a megvalósíthatatlan célokkal!
Túlzottan maximalista vagy? Lehetetlen célokat tűzöl ki magad elé?
Mit kell tenned?
- Itt az ideje, hogy felállíts egy fontossági listát, amely segíthet annak tisztánlátásban, minek mekkora jelentőséget érdemes tulajdonítani. A legtöbb odafigyelést, munkát a lista élén lévő dolgok igénylik, amelyeknek ráadásul így könnyebben a végére érsz, és máris koncentrálhatsz a következőekre. Ha megtalálod a helyes arányokat, könnyebben boldogulsz a célkitűzéseiddel.
- Ahogy nincs tökéletes ember, úgy tökéletes élet sem létezik. Csak mi tehetünk valakit/valamit tökéletessé a magunk számára. Fogadd el, sőt, kedveld meg a gyengeségeidet! Ha képessé válsz arra, hogy magadat gyöngéd öniróniával figyeld, az addig zavaró hibák is eltörpülnek majd
- Mindenki hibázhat! Attól, hogy valaki bántó kritikával illet, még nem dől össze a világ. Ráadásul nem minden kritika válik hasznodra, így tanulj meg szelektálni közöttük, és csak a számodra valóban fontos személyek kritikáin gondolkodj el!
- Gondold át, hogy a sok-sok kötelező cselekvés mellett mi az, amit valóban örömmel csinálsz? Ne feledje: a cél maga az út, amely közben helye van a kikapcsolódásnak, az élvezeteknek, a pihenésnek és a feltöltődésnek is.
Ne rágódj folyton a problémákon!
Újra meg újra átéled a kellemetlen helyzeteket, remélve, hogy rálelsz a megoldásra? Minden balul végződő dologért magadat okolod, méghozzá meglehetősen huzamos ideig?
Mit kell tenned?
- Önmarcangolós hangulatban vagy? Dobj be egy gyors hatású lazító technikát! Zárd le az egyik ujjaddal a bal orrlyukad, négyig számolás alatt lélegezz be a jobb orrlyukon keresztül, majd tapaszd le a másikat is, és a levegőt bent tartva számolj szintén négyig! Ezután csak a jobbat tartsd zárva és fújd ki a balon a levegőt szintén négy számolásig! Ezzel a légzőgyakorlattal elűzheted a vádló gondolatokat.
- Nincs hibátlan életút, a problémákat és a hibákat nem iktathatjuk ki az életünkből, viszont a hozzáállásunkon változtathatunk. Minden nehézség tanulási- és fejlődési lehetőséget kínál. A gondok arra bátorítanak, hogy nyiss az új megoldások felé!
- Mikor érezted utoljára igazán önfeledtnek magad? Amikor szabadságon voltál? Amikor egy kedves ajándékot kaptál? Dőlj hátra, és próbáld meg újra átélni ezeket a kellemes pillanatokat!
- Képzeld el, hogy az a téma, ami körül a gondolataid tekeregnek, néhány méternyire hever tőled egy kis kupacot képezve! Mondd ki hangosan és erőteljesen: „Tűnj el, nincs rád szükségem!” Ismételd meg ezt a parancsot, ahányszor csak gyötrő gondolatok jelentkeznének!
- Ha kezdene rajtad elhatalmasodni a vívódás, mindig bejön egy ügyes figyelemelterelő hadművelet. Ha mindössze pár perced van, már egy kis újságlapozgatás vagy egy rövid séta is megteszi. Miközben azon ügyködsz, hogy minél kreatívabban vagy elmélyültebben oldj meg egy feladatot, könnyebben körvonalazódhat a probléma megoldása is.
Állj ki magadért!
Gyakran elhallgatod a véleményed, csak hogy ne okozz feszültséget? Nehezen tudod érvényesítni akaratodat?
Mit kell tenned?
- Vezess naplót arról, mikor, milyen véleményt tartasz vissza a konfliktusok kiküszöbölése érdekében! Egy hét múltával rangsorold őket a konfliktusok lehetséges fajsúlya szerint, és kezdd meg a kisebbek felszámolását! Ha legközelebb hasonló szituációban találod magad, ne hallgasd el, ha valami bánt, vagy te másként látod az adott helyzetet!
- Nyilvánítsd ki bátran a véleményed! Ha például a barátnőd elhív vásárolni, és egy olyan ruhát akar megvásárolni, ami nem áll jól neki, figyelmeztesd finoman: „Szerintem ez nem illik hozzád, de ez az én véleményem, a döntés a te kezedben van!”
- Tanulj meg kiállni magadért! Kezdd kis dolgokkal! Ne hagyd, hogy a közértben eléd tolakodjanak a sorban. Máris apró sikerként könyvelheted el, ha a legyőzöttség érzete helyett némi diadalt érzel.
- Figyelj arra, hogy érveid hangoztatása közben minél kevesebbet szabadkozz (”Ne haragudj” kezdetű mondatok), és ne használj feltételes módot sem: „De csak ha ez neked nem probléma…”, mert ezektől mondandód elveszti a valódi nyomatékát. Egyszerűen csak légy határozott: „Azt szeretném, ha…”
- Ne állj mindig rendelkezésre azok számára, akiktől úgy érzed, nem kapod meg viszonzásul a feltétel nélküli segítőkészséget! Muszáj meghúzni bizonyos határokat ahhoz, hogy önmagadra is elegendő időd maradjon.