Amikor valami nem úgy alakul....
Ismeri Murphy törvényét? Így szól: "Minden, amit elronthatunk, el is rontjuk." Szomorú, de túl sokszor igaz: Egy röpke pillanatig boldogok vagyunk - az élet a napos oldaláról mutatkozik meg. Csodásan érezzük magunkat, és azt gondoljok: semmi nem bír minket megállítani. De ezt csak gondoljuk - hirtelen történik valami olyan, amitől teljesen kisiklunk az életünk síneiről: tusolás közben egy furcsa csomót fedezünk fel. A gyermekünk balesetbe keveredik. Elvesztjük állásunkat. Megbukunk. A kapcsolatunk tönkremegy.
A krízis teljes, és úgy érezzük magunkat, mint egy úszni nem tudó ember a nyílt vízen. Pánikolni kezdünk: Miért én? Mi lesz most? És leginkább: Mit tegyek?
A változtatás
Az, hogy a krízisek a mindennapjainkhoz tartoznak, az ismert dolog. Viszont csak addig tudjuk ezt a mondatot könnyen kimondani, amíg nem rólunk van szó. De ha a kínok a mi ajtónkon kopogtatnak, a gyors válaszok hirtelen torkunkon akadnak.
Akkor van jelen a krízisnek egy olyan lehetősége, amikor életünkben egy ponthoz érünk, amelytől fogva másképp kell gondolkodnunk, és eddigi szokásainkat le kell vetnünk. Itt van tehát a lehetőségünk arra, hogy saját magunkkal kapcsolatba lépjünk.
Nagyon gyakran csak akkor ismerjük meg magunkat igazán, amikor életünk egy hihetetlen nagy zátonyra fut. Az, hogy érzelmeink ilyenkor hullámvasútszerűen viselkednek, teljesen természetes. Mert egy pillanat alatt felfogjuk: Nem mi vagyunk életünk hajójának a kapitánya...
Az emberek krízisei négy, különböző intenzitású szakaszba sorolhatóak be:
1. A letagadás szakasza...
Védekezünk a krízis ellen, nem akarjuk elfogadni, hogy a dolgok már nem úgy zajlanak, mint régebben..
2. A feltámadó érzelmek szakasza...
Meglátjuk a problémát, de erőtlennek, és reménytvesztettnek érezzük magunkat. Perlekedünk a sorssal, Istennel, félünk, dühösek vagyunk, lelkiismeretfurdalásunk van és kételkedünk önmagunkban.
3. A tájékozódás szakasza...
Elkezdünk lassan megoldások után kutatni.
4. Új egyensúly...
Feldolgoztuk az új szituációkat, és ismét előretekintünk.